Anal fissür ameliyatı öncesi ve sonrası

anal-fissur-tedavisi-botox-ameliyati-ankara (8)

Ameliyat ile tedavi, özellikle GTN krem ve botox uygulamasının başarısız olduğu kronik çatlaklarda (makat çatlağı/anal fissür) gerekir ya da kaçınılmaz olur.

Kronik anal fissürlerde, kas spazmı temel sorundur (anal kanal basıncı artar). Basıncın artışını, aşırı kasılan kasın (iç-internal anal sfinkter kasının) bir kısmını keserek azaltmak, basıncı normale getirmenin en direkt ve etkili yöntemidir. Ancak anal fissür ameliyatlarının da, tüm proktolojik (anorektal) girişimlerde olduğu gibi çok dikkatli, bilinçli ve titiz uygulanması gerekir.

Biz sistemimizde belden uyuşturma ya da genel anestezi kullanmayız. Lokal anestezi + sakinleştirme (yani sedasyon) ile bu girişimi (lateral internal sfinkterotomi) yaparız. Literatürün de bu yaklaşımları desteklediği gibi yarı açık yöntem kullanır ve ayaktan yaparız (hasta hastanede yatmaz). En önemlisi de bizim ekibimizin sunduğumuz bir katkıyla, sfinkterotomi (cerrahi tedavi) basınç ayarlı uygulanır. Bu şekilde yapıldığında, ameliyat sonrası gaz kaçırma gibi komplikasyonlar teorik olarak engellenmiş olur.

Kısıtlamaları ve handikapları nelerdir? Nadiren de olsa fistülde/abseleşmede kanama gibi komplikasyonlar gelişebilir. Kesilen kasın geri dönüşü yoktur, sonra onaramayız. En önemlisi de ameliyat sonrasında gaita-gaz kontrolünde/tutmakta sorun yaşanabilir veya göz kararı (basınç gözetilmeden) yapıldığında başarısızlıkla sonuçlanabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>