Anal fissür ameliyatı sonrası gaz-gaita kaçırma riski nedir?

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (4)

Anal fissür /makatta çatlak ameliyatı sonrası gaz-gaita kaçırma/anal inkontinens, bu ameliyatın hastalar ve cerrahlar tarafından en çekinilen komplikasyonudur/halen 10 ameliyattan 1’inde geliştiği bildirilmiştir.

Bu sorunun temel nedeni ameliyatın ölçümlenerek/standard bir şekilde yapılmamasıdır. Fissür hastalarındaki yüksek anal basıncı ameliyatla normale getirmek amaçlı girişimde, amacını aşar tarzda kas kesilmesi bu defa da anal basıncın normalden daha düşük değerlere inmesine/fazla gevşemesine neden olabilmektedir.

Bu durumda fissür iyileşir ancak hasta özellikle gaz kontrolunde sorun yaşayabilir. Bizim uygulamamızda bu gevşetme, sürekli anal açıklık/kalibrasyon ve basınç ölçülerek yapılır ve normal insan basıncına inildiğinde işlem sonlandırılır. Dünya literatürü de bu ayarlamayı, bu ameliyatın rafinasyonunda/daha iyi yapılmasında önemli bir katkı olarak kabul etmiştir. Yine de uyarıyorum …. Ne kadar iyi yapsak da her ameliyat bir risk taşır ve mümkün olan her vakada GTN krem, Botox gibi yöntemleri dikkate almamız gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>