Anal fissür ameliyatı sonrası gaz gaita kaçırma

anal-fissur-tedavisi-botox-ameliyati-ankara (3)

Cerrahlar ve hastalar tarafından çekinilen komplikasyonlar arasında gaz inkontinensi- anal inkontinens (gaita-gaz kaçırma), makatta çatlak (anal fissür) ameliyatından sonra önde gelmektedir. Çeşitli düzeylerde, 10 ameliyattan 1’inde geliştiği bildirilmiştir.

Bu sorunun temel nedenini, standart/ölçümlenerek yapılmayan ameliyatlar oluşturmaktadır. Anal basıncın normal değerinden düşük değere inmesine yani anal kanalın fazla gevşemesine neden olan olay amacını aşar tarzda kas kesilmesidir. Aslında fissür hastalarındaki anal basıncı ameliyatla normale getirmek, burada amaçlanandır. Hasta, bu normal değerin daha altına inilmesi durumunda özellikle gaz kontrolünde sorun yaşar, ancak fissür iyileşmiş olur.

Bizler bu ameliyat (sfinkterotomi- gevşetme) uygulamasında, ameliyat devam ettiği sürece kalibrasyon/açıklık ve basıncı ölçeriz ve işlem normal insan basıncına inildiğinde işlemi sonlandırırız. Buna spazm-ayarlı sfinkterotomi ya da basınç ayarlı sfinkterotomi diyoruz. Dünya literatüründe bu ayarlamamız (uygulamamız) bu ameliyatın rafinasyonunda (doğru yapılmasında) en önemli katkılardan kabul edilmiştir. Yine de uyarmak gerekirse, mümkün olan tüm vakalarda Botox, GTN krem gibi yöntemlerin ameliyat öncesi mutlaka dikkate alınması gerekir, çünkü her ameliyat ne kadar iyi yapılırsa yapılsın bir risk taşır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>