Anal fissür ameliyatı sonrası gaz gaita

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (3)

Anal fissür ameliyatı sonrası gaz gaita kaçırma olur mu? Cerrahlar ve hastalar tarafından makatta çatlak (anal fissür) ameliyatından sonra, çekinilen komplikasyonlar arasında gaz inkontiensi- anal inkontinens (gaita-gaz kaçırma) en önemlisidir. Halen 10 ameliyattan 1’inde geliştiği bildirilmiştir.

Bu sorunun temel nedenlerini, standart/ölçümlenerek yapılmayan ameliyatlar oluşturmaktadır. Kas kesilmesi, anal kanalın fazla gevşemesine neden olan, anal basıncın normal değerinden düşük değere inmesine neden olan olayın amacını aşar tarzda olmasıdır, fissür hastalarındaki anal basıncı ameliyatla normale getirmek burada aslında amaçlanandır. Hasta bu durumda özellikle gaz kontrolünde sorun yaşar ancak fissür iyileşmiş olur.

Bizler, ameliyat devam ettiği sürece kalibrasyon/açıklık ve basıncı bu ameliyat (sfinkterotomi- gevşetme) uygulamasında ölçeriz ve işlem ancak normal insan basıncına inildiğinde sonlandırılır. Dünya literatüründe bu ayarlamamız (uygulamamız ), bu ameliyatın rafinasyonunda (yapılmasında) önemli katkılardan kabul edilmiştir. Mümkün olan tüm vakalarda yine de uyarmak gerekirse, Botox, GTN krem gibi yöntemlerin tarafımızca dikkate alınması gerekir, çünkü tarafımızdan yapılan ameliyatlar ne kadar iyi yapılırsa yapılsın her ameliyat bir risk taşır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>