Anal fissür ameliyatı

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (9)

Anal fissür ameliyatı nasıl yapılır? Botox uygulamasının ve GTN krem uygulamasının başarısız olduğu vakalarda, kronik çatlaklarda makat çatlağı/anal fissür özellikle ameliyat ile tedavi edilmelidir.

Kronik anal fissür (Anal kan basıncı artar- İAS kas basıncı), kas spazmındaki temel sorundur. Kan basıncını arttırmanın en direkt ve etkili yöntemi, aşırı kasılan kasın bir kısmını keserek artmış basıncı azaltmaktır. Bizim sitemizde bu girişim sakinleştirme (yani sedasyon) + lokal anestezi, (sfinkterotomi) ile yapılmaktadır (belden uyuşturma ya da genel anesetezi kullanmayız). Hastanede kalmak gerekmez ve bu girişim için yarı açık yöntem kullanırız (bizim sistemimizde ayaktan yapılır). Literatürde de bu yaklaşımlar desteklenmektedir. Cerrahi literatüre sunduğumuz bir katkıyla basınç ayarlı uygulamayı bizim ekibimiz geliştirmiştir ki bu en önemlisidir.

Ne gibi handikapları vardır? Nadir de olsa kanama ve fistül/abseleşme gibi komplikasyonlar gelişebilir. Kesilen kası sonradan uyaramayız ve geri dönüşü yoktur. Ameliyat sonrası gaita-gaz tutmakta (kontrolunda) sorun yaşanması ve ideal basınç gözetilmeden yapıldığında yani göz kararı ile yapıldığında başarısızlık ile sonuçlanabilmesi, en önemlisidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>