Akut çatlaklarda (fissürlerde) ne yapmalı?

anal-fissur-tedavisi-botox-ameliyati-ankara (9)

Makat çatlağında (anal fissür) akut ve kronik olarak iki şekilde sınıflama (tiplendirme) yapılır. Akut fissürler, kısa süreli ve küçük çatlaklardır ve yüzeyseldir. Herkeste, bebekler dâhil olmak üzere akut çatlaklar, bazen geçici, yüzeysel olarak oluşabilir. Lezyonlar inatçı olmazlar ve bu aşamada yakalandıklarında kolayca tedavileri yapılır. Fissürün akut ya da kronik olduğunun bu nedenle doğru ayırt edilmesi önemlidir. Akut fissürler, bu aşamada yakalandığında Botox ya da ameliyat gibi radikal yaklaşımlara ihtiyaç duyulmaksızın basitçe tedavi edilebilirler.

Sebze, zeytinyağı, meyve, salata ağırlıklı beslenmeleri (posadan zengin diete dönmeleri), bu sağlıklı dietin yardımıyla kabız olmamaları (her gün düzenli olarak rahatça dışkılamaları), kısa süreli ağrı kesici pomadlar ve sıcak su banyoları, benzer anal rahatsızlıklarda olduğu gibi hastalara önerilir. Bunlara uyum sağlanması akut fissürlerin iyileşmesi için gerekir. Her gün karnınızın sıkışıp tuvalete gitme ihtiyacının oluşmasını sağlamalısınız. Bol su içmeniz, sabah kepek ekmeği, zeytinyağı ve meyve salatanızı, öğlen yoğurdunuzu ve sebze yemeğinizi, akşam büyük tabak zeytinyağlı marul salatanızı, gece ise örneğin küçük bir kâse kabak çekirdeğinizi yemeniz gerekiyor (Şeker hastalığı, gluten enteropatisi gibi ek hastalıkları olanlarda bu diyet tarzında bazı değişiklikler yapılır). Dışkılamadan (büyük abdestten) sonra bol sıcak suyla ve duşla, sabun kullanmadan temizlenin.

Tanının ya da tedavinin dikkatli bir şekilde gözden geçirilmesi, altta yatma olasılığı bulunan sorunların daha dikkatli irdelenmesi, nadiren de olsa iyileşme olmadığında gerekir. Daha çok kronik anal fissürlerde, botox injeksiyonu, nitratlı kremler ve ameliyat gibi radikal yaklaşımlara ihtiyaç duyulur.

Tanının ve tedavinin bu özelliklere göre doğru olabilmesi için bu konuda özel olarak ihtisas sahibi olan sağlık personeline, özel teknoloji ve aletlere ve genel olarak bu alana odaklanmış bir yapılanmaya ihtiyaç vardır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>