Anal Fissür (Çatlak) Tedavisi

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (2)

Anal fissürler, anal kanal derisi/anoderm üzerinde gelişen yırtıklardır. Dışkılama sırasında yırtılır tarzda ya da küçük bir cam parçası çıkarır tarzda şiddetli ağrı/acı oluşturur; bazen küçük kanamalar da ağrıya eşlik eder. Dışkılama hastada giderek bir kabusa dönüşür. Şiddetli ağrı anal kanaldaki bir kas yapısında refleks bir kasılmaya neden olur. Kasılma olunca çatlak daha fazla yırtılır. Daha fazla yırtılınca daha çok kasılır ve bir kısır döngü oluşur.

Genellikle kabızlık, düzensiz dışkılama, nadiren ishal atakları ve altta yatabilen başka nedenler sebep olurlar. Bebekler dahil herkeste zorlanmayla bazen yüzeyel, geçici, akut çatlaklar oluşabilir. Ancak bu tablonun uzaması-yerleşmesi, daha derin, inatçı-kronik anal fissürle-çatlakla sonuçlanır..

Anal fissürlerde tedavi stratejisinin ezbere ya da rasgele bir sıralama ile değil, fissürün bazı morfolojik özellikleri ve bazı basit basınç ölçümleriyle kararlaştırılması gerekmektedir. Bu çerçevede nitratlı kremler, Botox uygulaması, cerrahi gibi yöntemlerden hasta için en etkili, güvenli ve ucuz yöntem belirlenmelidir.

Ameliyat kaçınılmaz olsa da sfinkterotominin basınç ayarlı (spasm-controlled veya pressure-controlled) tarzda yapılması ekibimizin geliştirdiği ve dünya literatüründe en rafine teknik olarak kabul edilen bir yaklaşımdır ve bu şekilde uygulandığında tedavi başarısızlığı ya da olası gaz kaçırma komplikasyonu teorik olarak ortadan kalkmaktadır. Bu arada barsak fonksiyonlarının uygun diet ilkeleri, bazı bitkiseller, vs. ile düzeltilmesi durumunda başkaca anal sorunlar gelişmesi de önlenmektedir.

Merkezimizde anal fissür tedavisinde gerçekleştirilen uygulamalar …

  • Anal fissürlerin doğru tanısı, sınıflandırılması ve olası ek patolojilerin ayıklanması (bazen anal fissür aysbergin suyun üstünde görünen kısmı olabilir. Altta yatması olası iltihabi barsak hastalıkları, kadınlarda rektosel gibi daha önemli hastalıkların dışlanması gerekmektedir)
  • Akut fissürlerde ayrıntılı diet önerileri, sıcak banyolar, gerekirse gliseril trinitrat (GTN) krem uygulaması ile tedavinin sağlanması
  • Kronik anal fissürlerde GTN krem ve/veya Botox injeksiyonu ile uygun vakalarda ameliyatsız tedavinin sağlanması
  • Ameliyatın gerekli olduğu vakalarda sfinkterotominin çap-ayarlı (spasm-controlled) ve/veya basınç-ayarlı (pressure-controlled) tarzda rafine tekniklerle yapılması
  • Tedaviler sonrası gerekirse biofeedback uygulamaları ile dışkılama fizyolojisinin düzeltilmesi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>