Anal fissür (makat çatlağı) tedavisinde en son konseptler

anal-fissur-tedavisi-botox-ameliyati-ankara (9)

Anal fissür (makat çatlağı) tedavisinde en son konseptler neler ? Özellikle Botox uygulamasının ve GTN krem uygulamasının başarısız olduğu vakalarda, kronik çatlaklarda makat çatlağı/anal fissür ameliyat ile tedavi edilmelidir.

Kas spazmındaki temel sorun kronik anal fissürdür. (Anal kan basıncı artar- İAS kas basıncı). Aşırı kasılan kasın bir kısmını keserek artmış basıncı azaltmak kan basıncını arttırmanın en direkt ve etkili yöntemidir.. Bu girişim sakinleştirme (yani sedasyon) + lokal anestezi, (sfinkterotomi) ile yapılmaktadır bizim sistemimizde. (belden uyuşturma ya da genel anesetezi kullanmayız). Bu girişim için yarı açık yöntem kullanırız ve hastanede kalınmaz (bizim sistemimizde ayaktan yapılır). (Bu yaklaşımlar literatürde de desteklenmektedir.) Cerrahi literatüre sunduğumuz bir katkıyla basınç ayarlı uygulamayı bizim ekibimiz geliştirmiştir ki bu en önemlisidir.

Ne gibi handikapları vardır…..Fistül/abseleşme gibi komplikasyonlar ve nadir de olsa kanama gelişebilir. Kesilen kası sonradan uyaramayız ve geri dönüşü yoktur. En önemlisi ameliyat sonrası gaita-gaz tutmakta (kontrolunda) sorun yaşanması ve ideal basınç gözetilmeden yapıldığında yani göz kararı ile yapıldığında başarısızlık ile sonuçlanabilmesidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>