Anal fissür (makatta çatlak) amaliyatı sonrası gaz gaita kaçırma

Makatta çatlak (anal fissür) ameliyatından sonra cerrahlar ve hastalar tarafından çekinilen komplikasyonlar arasında gaz inkontiensi- anal inkontinens (gaita-gaz kaçırma) en önemlisidir. 10 ameliyattan 1’inde halen geliştiği bildirilmiştir.

Standart/ölçümlenerek yapılmayan ameliyatlar bu sorunun temel nedenlerini oluşturmaktadır. Anal kanalın fazla gevşemesine neden olan, anal basıncın normal değerinden düşük değere inmesine neden olan olay amacını aşar tarzda olan kas kesilmesidir, aslında burada amaçlanan fissür hastalarındaki anal basıncı ameliyatla normale getirmektir. Bu durumda hasta özellikle gaz kontrolünde sorun yaşar ancak fissür iyileşmiş olur.

Bu ameliyat (sfinkterotomi- gevşetme) uygulamasında bizler, ameliyat devam ettiği sürece kalibrasyon/açıklık ve basıncı ölçeriz ve işlem ancak normal insan basıncına inildiğinde sonlandırılır. Bu ayarlamamız (uygulamamız ) dünya literatüründe bu ameliyatın rafinasyonunda (yapılmasında) önemli katkılardan kabul edilmiştir. Yine de uyarmak gerekirse, mümkün olan tüm vakalarda Botox, GTN krem gibi yöntemlerin tarafımızca dikkate alınması gerekir, çünkü tarafımızdan yapılan ameliyatar ne kadar iyi yapılırsa yapılsın her ameliyat bir risk taşır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>