Anal fissür (makatta çatlak) hastalarına kolonoskopi gerekir mi?

anal-fissur-tedavisi-botox-ameliyati-ankara (3)

Anal fissür (makatta çatlak) hastalarına kolonoskopi gerekir mi? Hemoroid veya çatlak (fissür) zannedilerek altta yatan daha ciddi bir barsak hastalığının (örneğin ülseratif kolitin ya da bir barsak kanserinin) atlanması, tüm anal hastalıkların en ciddi tanı hatası, olacaktır.

Bazen aysbergin suyun üstünde görünen küçük bir kısım olabilir ancak bu hastalarda gerçekten de hemorodial hastalık ya da çatlak olabilir.

Unutulmamalıdır ki çatlak (anal fissür) hastalarında bu bölge çok ağrılı ve hassastır, hastayı muayene ederken dahi çok dikkatli ve nazik olmamız gerekir. Hastanın çok ağrı çekmesine ve bir daha da asla tedaviye yanaşmamasına, hastanın özellikle çok ağrı duyacağı rijid rektoskopi gibi bir işleme yeltenirseniz sebep olursunuz.

Anal fissür hastalarında anal fissür tedavi edildikten sonra gerekliyse endoskopik incelemelerin yapılması bu nedenle daha doğru olur. Altta yatacak bir hastalık açısından ciddi şüphelerin ortadan kaldırılması, hastanın daha derin bir uyutmayla ve perianal lokal anestetik yapılarak incelenmesi kabul edilerek sağlanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>