Anal Fissür (makatta çatlak) tedavisi

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (2)

Anal Fissür (makatta çatlak) tedavisi – Anal kanal derisi/anoderm üzerinde gelişen yırtıklar, anal fissürlerdir. Küçük bir cam parçası çıkarır tarzda ya da dışkılama sırasında yırtılır tarzda şiddetli ağrı/acı oluşturur; bazen ağrıya küçük kanamalar da eşlik eder.

Hastada, giderek dışkılama bir kabusa dönüşür. Anal kanaldaki bir kas yapısında refleks bir kasılmaya şiddetli ağrı neden olur. Çatlak kasılma olunca daha fazla yırtılır. Bir kısır döngü, daha fazla yırtılınca daha çok kasılarak oluşur.

Kabızlık, düzensiz dışkılama, nadiren ishal atakları ve altta yatabilen başka nedenler genellikle sebep olurlar. Bazen zorlanmayla akut çatlaklar, bebekler dahil herkeste yüzeyel, geçici oluşabilir. Ancak bu tablonun uzaması-yerleşmesi, daha derin, inatçı-kronik anal fissürle, çatlakla sonuçlanır.

Tedavi stratejisinin, anal fissürlerde ezbere ya da rasgele bir sıralama ile değil, fissürün bazı morfolojik özellikleri ve bazı basit basınç ölçümleriyle kararlaştırılması gerekmektedir. Nitratlı kremler, Botox uygulaması, cerrahi gibi yöntemlerden hasta için en etkili, güvenli ve ucuz yöntem bu çerçevede belirlenmelidir.

Sfinkterotominin basınç ayarlı (spasm-controlled veya pressure-controlled) tarzda yapılması, ameliyat kaçınılmaz olsa da ekibimizin geliştirdiği ve dünya literatüründe en rafine teknik olarak kabul edilen bir yaklaşımdır ve bu şekilde uygulandığında tedavi başarısızlığı ya da olası gaz kaçırma komplikasyonu teorik olarak ortadan kalkmaktadır. Barsak fonksiyonlarının uygun diet ilkeleri, bazı bitkiseller, vs. ile düzeltilmesi durumunda başkaca anal sorunlar gelişmesi de bu arada önlenmektedir.

Merkezimizde anal fissür tedavisinde gerçekleştirilen uygulamalar

 

  • Aysbergin suyun üstünde görünen kısmı, anal fissürlerin doğru tanısı, sınıflandırılması ve olası ek patolojilerin ayıklanması (bazen anal fissür olabilir. Altta yatması olası iltihabi barsak hastalıkları, kadınlarda rektosel gibi daha önemli hastalıkların dışlanması gerekmektedir)
  • Ayrıntılı diet önerileri, sıcak banyolar, gerekirse gliseril trinitrat (GTN) krem uygulaması ile akut fissürlerde tedavinin sağlanması,
  • GTN krem ve/veya Botox injeksiyonu ile uygun vakalarda ameliyatsız tedavinin kronik anal fissürlerde sağlanması,
  • Sfinkterotominin, ameliyatın gerekli olduğu vakalarda çap-ayarlı (spasm-controlled) ve/veya basınç-ayarlı (pressure-controlled) tarzda rafine tekniklerle yapılması,
  • Tedaviler sonrası gerekirse biofeedback uygulamaları ile dışkılama fizyolojisinin düzeltilmesi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>