Anal fissür (makatta çatlak) tedavisinde anal dilatasyon

anal-fissur-tedavisi-botox-ameliyati-ankara (2)

Anal fissürlerin (çatlakların) gelişim mekanizmasını anal kanal basıncının artması ve yırtılır tarzda ağrının tetiklediği refleks kas spazmının oluşturduğu tablo tanımlıyor. Yüksek olan anal basıncın normale çekilmesi tedavinin esasını bu patogenetik mekanizma (hastalık gelişimi) çerçevesinde de oluşturur.

Uygun olan tedavi yöntemine bu amaçla karar vermek gerekir ki ameliyat ile (sfinkterotomi) aşırı kasılan ve sertleşmiş (fibrotik) kasın (İAS’nin- iç anal sfinkter kasının) kesilmesi veya Botox injeksiyonu veya gliseril trinitrat (GTN) gibi kremlerle kas spazmının azalmasını sağlamak bu seçenekler içinde yer almaktadır.

Dilatasyon da yani kasılmanın (sıklığın) giderilmesi için genel anestezi ile kanalın çepeçevre zorlanması ve genişletilmesi tıp tarihinde kullanılmış olan yöntemlerden bir tanesidir. Modern tedavi yöntemleri içinde ne kadar dilatasyon yaptığınızı ya da yapacağınızı ayarlayamadığınız ve standart hale getirilemeyecek bir yöntem olduğu için yer almaz. %30 oranında gaz/gaita kaçağının ortaya çıkabildiği bildirilmiştir. Bu yöntem bizim uygulamadığımız ve uygulamasını kesinlikle önermediğimiz modern tedavi rehberlerinde yer almaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>