Anal Fissür (makatta çatlak) tedavisinde flep tekniği

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (3)

Anal Fissür (makatta çatlak) tedavisinde flep tekniği. Kas spazmı (İAS kas basıncı-iç sfinkter kası anal kanal basıncının artması) kronik anal fissürlerde yaşanan en temel sorunlardandır. Basıncın normal olmasına rağmen fissürün geliştiği bazı hastalıklar ve doğum sonrası oluşan çatlaklar meydana gelebilir. Bunu açıklamak tabi ki oldukça zordur.

Bu hastalarda Botox, GTN krem ya da sfinkterotomi (ameliyat) ile basıncın azaltılması da olağan olan diğer fissür vakalarının tersine mantığını yitirmektedir. Bu hastalarda ilmi olarak çok daha mantıklı olan komşu bölgeden küçük bir parça kaydırılması ve farklı bir cerrahi yöntem ygulanması önerilmiştir.

Nispeten az sayıdaki vakamızda sonuçlar daha iyidir, az sayıda çalışma da başarılı donuçlar bildirmiştir… Ustaca bir cerrahi ile yapılması gereken hareketli anal bölgedeki flep uygulaması için tabi ki doğru indikasyonla karar vermek gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>