Anal fissür tedavi yöntemleri

anal-fissur-tedavisi-botox-ameliyati-ankara (9)

Tiplendirme/sınıflandırma, makat çatlağında (anal fissürde) kronik ve akut olarak ikiye ayrılır. Akut fissürler, kısa süreli küçük ve yüzeysel çatlaklardır. Akut çatlaklar bebekler dahil olmak üzere herkeste geçici ve yüzeysel zorlanma ile oluşur. Lezyonlar, bu aşamada yakalandıklarında inatçı değillerdir ve kolayca tedavi edilirler.

Hastanın, diğer anal sorunlardakine benzer şekilde, posadan zengin diyete dönmesi (sebze, meyve, salata, zeytinyağı ağırlıklı beslenmesi) ve bu diyetin de etkisiyle kabız kalmaması (yani hergün düzenli ve rahat dışkılaması), kısa süreli ağrı kesici pomadlar ve sıcak su banyoları önerilir. Akut fissürler, bunlara uyum sağlandığı takdirde süratle iyileşirler.

Altta yatan başka bir sorunun, daha dikkatli gözden geçirilmesi gereken durumlarda yani nadiren iyileşmemeleri halinde irdelenmesi gerekir. Daha radikal yaklaşımlar olan nitratlı kremler, ameliyat ve botox injeksiyonuna ise kronik anal fissürlerde ihtiyaç duyulur.

Kronik çatlaklar/kronik anal fissürler, daha büyük olan, daha inatçı ve derin lezyonlardır. Skin tag/deri kıvrımı denen çıkıntının sebebi uzun süreli hastalıkta, komşu derinin çatlağın komşuluğunda/etrafında sürekli ödemlenmesi (şişmesi) olabilir.

Kronik anal fissürlerin temel sorunu, anal kanal basıncının artması ve yırtılır tarzda ağrıya neden olan kas spazmıdır. Tedavinin esasını, bu yüksek basıncın normale çekilmesi oluşturur. Uygun olan yöntemlerin bu amaçla kararlaştırılması gerekir ki bu yöntemler; botox injeksiyonu, gliseril trinitrat gibi kremler, aşırı kasılan fibrotik kasın (İAS’nin- iç sfinkter kasının) kısmen kesilmesi ile aşırı kasılmanın giderilmesidir. Zaten son guideline’lar (uluslararası rehber kaynaklar) önce GTN, sonra Botox, bununla da geçmezse cerrahinin bu sıra ile uygulanması yönündedir. Tabii bu tedavilerin esası, ustaca uygulanmalarıdır. Sıcak banyolarla ve uygun diyetle destek verilmesi, tedavi sürecinde başarıyı arttırmaktadır.

Doğru tanı ve tedavi için, bu alanda özel ihtisas sahibi, deneyimli sağlık personeline, özel alet ve teknolojiye ve bütünsel olarak bu alana odaklanmış bir yapılanmaya gereksinim vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>