Anal fissür tedavisinde botox

anal-fissur-tedavisi-botox-ameliyati-ankara (8)

Kronik anal fissürlerdeki (KAF) temel sorun, kas spazmı (Anal kan basıncı yani, İAS kas basıncı-iç sfinkter kası). Tedavinin esasını yüksek basıncın normale çekilmesi oluşturur. Bu amaçla; uygun olan yöntemin kararlaştırılması gerekir ki bu yöntemler ameliyatla aşırı kasılan fibrotik kasın (İAS’nin- iç sfinkter kasının) aşırı kasılmanın giderilmesi için kısmen kesilmesi ve botox injeksiyonu, gliseril trinitrat gibi kas spazmını azaltan kremlerdir. Son batılı kaynaklar yani Guideline’lar sırayla GTN, daha sonra Botox tedavilerinin cerrahi uygulanmasından önce uygulanması yönündedir.

Botox’u aşırı kasılan kasa (yani İAS’ye) injekte etmedeki amaç, artmış anal kanal spazmını (basıncını) kronik anal fissürde azaltmaktır. Botox, kozmetolojide kırışıklık yaratan kasların gevşetilmesi ve kırışıklıkların giderilmesi amacıyla bilindiği üzere kullanılır. Anal fissür tedavisinde hedeflenen mekanizma da aynıdır yani fazla kasılan bir kasın gevşetilmesi hedeflenir.

30-100 IU dozlarda kullanılmıştır ve bilinen bir yan etkisi yoktur. Bizim ekibimize ait yayınlarda da %80’in üzerinde bir iyileşme oranının 6. ayda yakalanabilineceği saptanmıştır. KAF tedavisi için denenmesi tavsiye edilen etkili yöntemlerden biridir , böylece ameliyata gerek kalmayabilir.

Noktalara ve bazı kısıtlamalara dikkat etmek gerekir… Çatlak bir deri kıvrımının içine yuvalanmışsa (skin tag varsa) etkisinin azaldığı öne sürülmüştür (ki benim deneyimim de bu yöndedir), SGK ödemez, buzluktan çıkınca hızla kullanılması gerekir ve deneyimli biri tarafından doğru uygulanması gerekir.

Bunların tabi ki ustaca uygulanmaları gerekir. Başarıyı arttırmak için tedavi sürecinde uygun diet önerileri verilmelidir ve hastaların sıcak banyolarla desteklenmesi gerekmektedir. Tüm bu özellikler çerçevesinde doğru tanı ve tedavi için bütünsel olarak odaklanmış bir yapılanmaya, özel ihtisas sahibi sağlık personeline ve özel alet ve teknolojiye gereksinim vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>