Anal fissür tedavisinde botox uygulaması

anal-fissur-tedavisi-botox-ameliyati-ankara (4)

Kronik anal fissürlerdeki (KAF) temel sorun, kas spazmı (anal kan basıncında yükselme yani, İAS kas basıncı-iç sfinkter kası) dır. Tedavinin esasını, yüksek basıncın normale çekilmesi oluşturur. Bu amaçla uygun olan yöntemin kararlaştırılması gerekir ki bu yöntemler ameliyatla aşırı kasılan fibrotik kasın (İAS’nin- iç sfinkter kasının) kısmen kesilerek aşırı kasılmanın giderilmesi (sfinkterotomi) veya kas spazmını azaltan Botox injeksiyonu ya da gliseril trinitrat (GTN) gibi kremlerdir. Tedavi rehberleri yani çağdaş guideline’lar, cerrahi uygulanmasından önce tedavileri sırayla GTN, sonra Botox uygulanması yönündedir.

İAS’ye yani aşırı kasılan kasa, Botox injekte etmedeki amaç, kronik anal fissürde artmış anal kanal spazmını (basıncını) azaltmaktır. Bilindiği üzere kozmetolojide, kırışıklıkların giderilmesi ve kırışıklık yaratan kasların gevşetilmesi amacıyla Botox kullanılır. Anal fissür tedavisinde de fazla kasılan bir kasın gevşetilmesi hedeflenir yani hedeflenen mekanizma aynıdır.

30-100 IU dozlarda kullanılır ve bilinen bir yan etkisi yoktur. Bizim ekibimize ait yayınlarda da, uygulamadan sonra %80’in üzerinde bir iyileşme oranı yakalanabilineceği saptanmıştır. Bu uygulama ile ameliyata gerek kalmayabilir ve KAF tedavisinde denenmesi önerilen etkili yöntemlerden biridir.

Bazı kısıtlamalara ve kritik noktalara dikkat etmek gerekir. Buzluktan çıkınca hızla kullanılması gerekir, çatlak bir deri kıvrımının içine yuvalanmışsa (skin tag varsa) etkisinin azaldığı öne sürülmüştür (ki benim deneyimim de bu yöndedir) ve deneyimli bir uzman tarafından doğru uygulanması gerekir. Ayrıca SGK ödemez.

Bunların tabi ki ustaca uygulanmaları gerekir. Hastaların sıcak banyolarla desteklenmesi ve uygun diyet önerileri verilmesi, tedavi sürecinde başarıyı arttırmak için önemlidir. Tüm bu özellikler çerçevesinde, doğru tanı ve tedavi için özel alet ve teknolojiye, bütünsel olarak odaklanmış bir yapılanmaya ve özel ihtisas sahibi sağlık personeline gereksinim vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>