Anal fissür tedavisinde flep (doku kaydırma) tekniği

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (9)

Anal fissür tedavisinde flep (doku kaydırma) tekniği. Kas spazmı (İAS kas basıncı-iç sfinkter kası – anal kanal basıncının artması) kronik anal fissürlerde hastalık gelişiminin (patogenezin) temelini oluşturur. İlginç olarak, anal basıncın normal olmasına rağmen bazı hastalıklarda ve doğum sonrası çatlaklar meydana gelebilir. Bunu açıklamakta zorlanıyoruz.

Bu hastalarda Botox, GTN krem ya da sfinkterotomi (ameliyat) ile basıncın azaltılması da olağan olan diğer fissür vakalarının tersine mantığını yitirmektedir. Bu hastalarda ilmi olarak çok daha mantıklı olan, komşu bölgeden küçük bir parça kaydırılması (flap) tarzındafarklı bir cerrahi yöntem uygulanmasıdır. Nispeten az sayıdaki vakamızda sonuçlar daha iyidir, bizim dışımızda az sayıda çalışma da başarılı donuçlar bildirmiştir… Ustaca bir cerrahi ile yapılması gereken, hareketli anal bölgedeki flep uygulaması için tabi ki doğru indikasyonla karar vermek gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>