Anal fissür tedavisinde flep tekniği

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (2)

Kronik anal fissürlerde yaşanan en temel sorunlardan biri de kas spazmı (iç sfinkter kası anal kanal basıncının artması – İAS kas basıncı)dır. Basıncın normal seyirde olmasına rağmen doğum sonrası oluşan çatlaklar ve fissürün geliştiği bazı hastalıklar meydana gelebilir. Bunu açıklamak tahmin edilebileceği gibi epey zordur.

Olağan olan diğer fissür vakalarının tersine bu hastalarda GTN krem, Botox ya da ameliyat (sfinkterotomi) ile basıncın azaltılması da mantığını yitirmektedir. Bu hastalarda farklı bir cerrahi yöntem uygulanması ve çok daha mantıklı olan ilmi olarak küçük bir parçanın komşu bölgeden kaydırılması önerilmiştir. sonuçlar az sayıdaki vakamızda nispeten daha iyidir, daha az sayıda çalışmada başarılı sonuçlar elde edilmiştir… Hareketli anal bölgedeki flep uygulaması için tabi ki ustaca bir cerrahi ile yapılması gereken doğru indikasyonla karar vermek gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>