Anal fissür tedavisinde krem kullanımı etkili midir?

anal-fissur-tedavisi-botox-ameliyati-ankara (8)

Anal fissür tedavisinde krem kullanımı etkili midir? Kronik anal fissürde/çatlakta lokal/topikal ilaç/krem uygulamasının karşılaştırmalı çalışmalara/kanıta dayalı olduğu önde gelen ajan gliseril trinitrat kremdir. Ca-kanal blokerleri gibi başkaca pek çok krem önerilmiştir, ancak bunlarla ilgili ilmi altyapı daha kısıtlıdır.

GTN %01 ile %04’lük konsantrasyonda kullanılır. Yurtdışında Rectiv®, Rectogesic®, Nitrogesic® gibi hazır preparatlar ülkemizde piyasaya girmemiştir ve eczanelerde hazırlanması gerekmektedir. 6 haftalık kullanımı önerilmektedir; %04’lük dozu daha etkilidir. Sabah ve gece günde 2 defa kullanılması gerekir.

Önde gelen tek yan etkisi bazı hastalarda başağrısı yapabilmesidir…. Kronik fissürlerde %40-60 oranında iyileşme sağlayabilir. Dolayısıyla, kısıtlı etkisine rağmen basit ve ucuz olduğu için anal fissür tedavisinde ilk aşamada denenmesi önerilmektedir/bizim de görüşümüz bu ağırlıktadır. Tedavi sürecinde hastaların uygun diet ve sıcak banyolarla desteklenmesi de başarıyı artıracaktır ki bunları da hastalarımıza öğretiyoruz. Bundan sonraki aşama ise Botox uygulamasıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>