Anal fissürde cerrahi ameliyat

anal-fissur-tedavisi-botox-ameliyati-ankara (1)

Kronik çatlaklarda makat çatlağı/anal fissür özellikle Botox uygulamasının ve GTN krem uygulamasının başarısız olduğu vakalarda ameliyat ile tedavi edilmelidir.

Kronik anal fissür Kas spazmının temel sorunudur. (İAS kas basıncı – Anal kan basıncı artar). Kan basıncını arttırmanın en direkt ve etkili yöntemi aşırı kasılan kasın bir kısmını keserek artmış basıncı azaltmaktır. Bizim sistemimizde bu girişim sakinleştirme (yani sedasyon) + lokal anestezi, (sfinkterotomi) ile yapılmaktadır. (genel anesetezi ya da belden uyuşturma kullanmayız). Yarı açık yöntem bu girişim için kullanılır ve hastanede kalınmaz ( ayaktan yapılan bizim sistemimizde yapılır). (literatürde bu yaklaşımlar da desteklenmektedir.) En önemlisi ise basınç ayarlı uygulamayı cerrahi literatüre sunduğumuz bir katkıyla bizim ekibimiz geliştirmiştir.

Handikaplarının ne gibi çeşitleri vardır. Nadir de olsa kanama gelişebilir ve Fistül / abseleşme gibi komplikasyonlar meydana gelir. Geri dönüşü olmayan kesilen kası sonradan uyarılmasıdır. Ameliyat sonrası gaita-gaz tutmakta (kontrolünde) sorun yaşanması ve ideal basınç gözetilmeden yapıldığında yani göz kararı ile yapıldığında başarısızlık ile sonuçlanabilmesi en önemlisidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>