Anal fissürde fissürektomi nedir?

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (5)

Fissürektomi, makat çatlağında (anal fissürde) fissürün kesilmesi ve çoğu zaman bu alanda kasın belirli bir miktar kesilmesidir. Yapılmaması gereken bu ameliyat tamamen çağdışıdır. Çoğu öğrencilerimin ve cerrahların bunu bildiğini düşünüyorum.

Tarihte uygulanan bu yöntemden vazgeçilmiştir çünkü, anahtar deliği deformitesi (akıntılı bir oyuğun gerisinde kaldığı )işleminde yara iyileşmesinin çok yavaş olduğu saptanmıştır.

Tag ismi verilen çıkıntının sebebi,bazen çatlağın komşularında(etrafında) skin/deri kıvrımı, kronik olan çatlaklarda ise komşu derinin de sürekli ödemlenmesi ( şişmesi) dir. Deri kıvrımının büyük olduğu durumlarda ameliyat sırasında bu kıvrımın çıkarılması kabul edilir. Ama bu şekilde olduğunda bunun asıl ismi fissürektomi değildir, skin tag ekizyonudur yani (çıkarılmasıdır). Fissürektomi ifadesini herkesin unutması tüm bu nedenlerden dolayı çok daha hayırlı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>