Makat çatlağı (anal fissür) ameliyatı ve sonrası

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (1)

Makat çatlağı (anal fissür) ameliyatı ve sonrası. Tüm anal ameliyatlar, daha özellikli ve bazen sıkıntılır. Çünkü anal bölge sürekli kasılıp gevşeyen, dışkıya maruz kalan (kontamine olan, kirlenen), dolayısı ile ameliyat sonrası hemen yıkamaya başlamak zorunda olduğumuz ve son olarak da çok hassas bir bölge. Örneğin kolumuzun üzerinde bir ameliyat olsa, yarayı düzgünce dikip, üzerini kapatıp, “kolunu ıslatma” diyebiliriz.

Yara bu sayede süratle toparlanıp, iyileşebilir. Ancak, anal bölgede, bahsettiğim bir takım limitasyonlar, kısıtlamalar var. Bunun için tüm anal bölge ameliyatları özelliklidir.

Anal fissür ameliyatı sonrasında, çok nadir olarak gördüğümüz komplikasyonlar var. Büyük serilerde bunların %7 oranında olabildiği söylenmiştir. Bizim serilerimizde daha düşüktür, %2’nin altındadır. Çok nadir olsa da kanama olabilir (her cerrahi operasyonda olduğu gibi); bunun dışında en önemli komplikasyon, bu yaranın (kasın kesildiği yerde küçük bir oyukluk oluyor) enfekte olması, yani özellikle iyi lokal bakım yapılmadığında, banyolara iyi uyulmadığında kontamine olup, apseleşmesi, bunun da fistülleşmesi tarzında bir komplikasyon olabilir.

Bazen de bu ameliyat sırasında, anodermin farkına varılmadan delinmesi nedeni ile direkt bir fistüle dönüşebilir. Bunlar erken postoperatif dediğimiz ameliyat sonrası komplikasyonlar. Uzun vadede ise en korkulan komplikasyon, hastaların cerrahlar tarafından kas kesilmesine bağlı olarak, anal inkontinens (gaz – gaita kaçırma) kontrolünde sorun gelişmesidir. Bunun olmaması noktasında, yine bizim ekibimizin geliştirdiği basınç kontrollü veya spazm kontrollü tarzında ameliyat yapılması, bu komplikasyonu büyük ölçüde ortadan kaldırmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>