Makat çatlağı (anal fissür) tanısı ve tedavisi

anal-fissur-tedavisi-botox-ameliyati-ankara (9)

Makat çatlağı (anal fissür) kronik ve akut olarak iki şekilde sınıflama (tiplendirme) yapılır. Kısa süreli ve küçük çatlaklar olan akut fissürler yüzeyseldir. Akut çatlaklar herkes de, bebekler dâhil olmak üzere bazen geçici, yüzeysel olarak oluşabilir. Lezyonlar bu aşamada yakalandıklarında inatçı olmazlar ve kolayca tedavileri yapılır.

Hastalara benzer anal rahatsızlıklarda olduğu gibi salata, sebze, zeytinyağı, meyve ağırlıklı beslenmesi (posayı bırakıp zengin diete dönmesi), dietten dolayı kabız olmaması (her gün düzenli olarak rahatça dışkılaması), kısa süreli ağrı kesici pomadlar ve sıcak su banyoları önerilir. Akut fissürlerin iyileşmesi için bunlara uyum sağlanması gerekir. Karnınızın sıkışıp tuvalete gitme ihtiyacının oluşmasını her gün sağlamalısınız. Bol su içmeniz, sabah kepek ekmeği, zeytinyağı ve meyve salatanızı, öğlen yoğurdunuzu ve sebze yemeğinizi, akşam büyük tabakta zeytinyağlı marul salatanızı, gece ise küçük kâse de kabak çekirdeğinizi yemeniz gerekiyor. Büyük abdestten sonra sabun kullanmadan bol sıcak suyla ve duşla temizlenin.

Nadiren de olsa iyileşme olmadığında tedavinin dikkatli bir şekilde gözden geçirilmesi, altta yatma olasılığı bulunan sorunların tanı için irdelenmesi gerekir. Botox injeksiyonu, nitratlı kremler ve ameliyat gibi radikal olan yaklaşımlara daha çok kronik anal fissürlerde ihtiyaç duyulur.

Bu özelliklere göre tanının ve tedavinin doğru olabilmesi için bu konuda özel olarak ihtisas sahibi olan sağlık personeline, özel teknoloji ve aletlere ve genel olarak bu alanda olan bir yapılanmaya ihtiyaç vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>