Makat çatlağında (anal fissür) akut ve kronik fissürler

anal-fissur-tedavisi-botox-ameliyati-ankara (3)

Makat çatlağında (anal fissür) akut ve kronik olarak iki şekilde sınıflama (tiplendirme) yapılır. Kısa süreli ve küçük çatlaklar olan akut fissürler yüzeyseldir. Akut çatlaklar herkeste, bebekler dâhil olmak üzere bazen geçici, yüzeysel olarak oluşabilir. Lezyonlar bu aşamada yakalandıklarında inatçı olmazlar ve kolayca tedavileri yapılır.

Bu nedenle fissürün akut ya da kronik olduğunun doğru ayırt edilmesi önemlidir. Bu aşamada yakalandığında akut fissürler Botox ya da ameliyat gibi radikal yaklaşımlara ihtiyaç duyulmaksızın basitçe tedavi edilebilirler.

Hastalara benzer anal rahatsızlıklarda olduğu gibi salata, sebze, zeytinyağı, meyve ağırlıklı beslenmeleri (posadan zengin diete dönmeleri), bu sağlıklı dietin yardımıyla kabız olmamaları (her gün düzenli olarak rahatça dışkılamaları), kısa süreli ağrı kesici pomadlar ve sıcak su banyoları önerilir. Akut fissürlerin iyileşmesi için bunlara uyum sağlanması gerekir. Karnınızın sıkışıp tuvalete gitme ihtiyacının oluşmasını her gün sağlamalısınız. Bol su içmeniz, sabah kepek ekmeği, zeytinyağı ve meyve salatanızı, öğlen yoğurdunuzu ve sebze yemeğinizi, akşam büyük tabak zeytinyağlı marul salatanızı, gece ise örneğin küçük bir kâse kabak çekirdeğinizi yemeniz gerekiyor (Şeker hastalığı, gluten enteropatisi gibi ek hastalıkları olanlarda bu diyet tarzında bazı değişiklikler yapılır). Dışkılamadan (büyük abdestten) sonra sabun kullanmadan bol sıcak suyla ve duşla temizlenin.

Nadiren de olsa iyileşme olmadığında tanının ya da tedavinin dikkatli bir şekilde gözden geçirilmesi, altta yatma olasılığı bulunan sorunların daha dikkatli irdelenmesi gerekir. Botox injeksiyonu, nitratlı kremler ve ameliyat gibi radikal yaklaşımlara daha çok kronik anal fissürlerde ihtiyaç duyulur.

Bu özelliklere göre tanının ve tedavinin doğru olabilmesi için bu konuda özel olarak ihtisas sahibi olan sağlık personeline, özel teknoloji ve aletlere ve genel olarak bu alana odaklanmış bir yapılanmaya ihtiyaç vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>