Makat çatlağında (anal fissür) ameliyat tedavisi

anal-fissur-tedavisi-botox-ameliyati-ankara (2)

Makat çatlağı/anal fissür ameliyat tedavisi, özellikle GTN krem ve Botox uygulamasının başarısız olduğu kronik çatlaklarda tercih edilmelidir.

Kronik anal fissürlerde temel sorun, kas spazmıdır (anal kanal basıncı, yani kan basıncı artar). Bu basıncı azaltmanın en direkt ve etkili yöntemi, aşırı kasılan kasın bir kısmını keserek artmış basıncın azaltmaktır.

Belden uyuşturma ya da genel anesteziyi biz sitemizde kullanmayız. Lokal anestezi+sakinleştirme (yani sedasyon) ile bu girişimi (yani lateral internal sfinkterotomi) yaparız. Bu yaklaşımları, literatürün de desteklediği gibi ayaktan yaparız, yarı-açık yöntem kullanılırız ve (hasta hastanede yatmaz). En önemlisi de sfinkterotomi (cerrahi tedavi) ,bizim ekibimizin sunduğu bir katkıyla, basınç ayarlı uygulanır. Bu şekilde yapıldığında ameliyat sonrası gaz kaçırma gibi komplikasyonlar teorik olarak engellenmiş olur.

Kısıtlamaları ve handikapları nelerdir? Nadiren de olsa fistülde/abseleşmede kanama gibi komplikasyonlar gelişebilir. Kesilen kası sonra onaramayız, geri dönüşü yoktur. En önemlisi de ameliyat sonrasında gaita-gaz kontrölünde/tutmakta sorun yaşanabilir ve ideal/gözkararı basınç gözetilmeden yapıldığında başarısızlıkla sonuçlanabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>