Makatta çatlak (anal fissür) tedavisinde anal dilatasyon

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (5)

Makatta çatlak (anal fissür) tedavisinde anal dilatasyon  – Kas spazmına neden olan sorun, anal kanal basıncının artması ve yırtılır tarzda ağrının oluşturduğu anal fissürlerin kronik problemlerindendir. Tedavinin esasını, yüksek olan basıncın normale çekilmesi oluşturur.

Bu amaçla uygun olan tedavi yöntemine karar vermek gerekir, bu yöntemler ameliyat veya Botox injeksiyonu ile aşırı kasılan (kasın) fibrotik(İAS’nin- iç anal sfinkter kasının) kesilmesi, kas spazmının azalmasına neden olan gliseril trinintat gibi kremlerdir.

Kasılmanın (sıklığın) giderilmesi için genel anestezi ile kanalın çepeçevre zorlanması ve genişletilmesi, dilatasyon, tıp tarihinde kullanılmış olan yöntemlerden bir tanesidir. Yeri, ne kadar dilatasyon yaptığınızı ya da yapacağınızı ayarlayamadığınız, standart bir yöntem olmadığı için modern tedavi yöntemleri içinde değildir. Gaz/gaita kaçağının %30 oranında sonuçlanabildiği bildirilmiştir. Bu yöntem modern tedavi guideline/rehberlerinde yer almaz, ayrıca bizim uygulamadığımız ve uygulamasını kesinlikle önermediğimiz bir yöntemdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>