Makatta çatlak (anal fissür) tedavisinde botox uygulaması

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (6)

Makatta çatlak (anal fissür) tedavisinde botox uygulaması nasıl yapılır? Kronik anal fissürlerdeki (KAF) temel sorun, kas spazmıdır (Anal kan basıncı yani, İAS kas basıncı-iç sfinkter kası). Tedavinin esasını, yüksek basıncın normale çekilmesi oluşturur. Uygun olan yöntemin bu amaçla kararlaştırılması gerekir ki bu yöntemler Botox injeksiyonu ve ameliyatla aşırı kasılan fibrotik kasın (İAS’nin- iç sfinkter kasının) kısmen kesilerek aşırı kasılmanın giderilmesi, kas spazmını azaltan gliseril trinitrat gibi kremlerdir.

Cerrahi uygulanmasından önce Guideline’lar yani son batılı kaynaklar, sırayla önce GTN, sonra Botox tedavilerinin uygulanması yönündedir.

Kronik anal fissürde artmış anal kanal spazmını (basıncını) azaltmak, aşırı kasılan kasa (yani İAS’ye) Botox injekte etmedeki amaçtır. Bilindiği üzere Botox, kozmetolojide kırışıklık yaratan kırışıklıkların giderilmesi ve kasların gevşetilmesi amacıyla kullanılır. Fazla kasılan bir kasın gevşetilmesi, anal fissür tedavisinde hedeflenir yani hedeflenen mekanizma da aynıdır.

30-100 IU dozlarda kullanılmıştır ve bilinen bir yan etkisi yoktur. Bizim ekibimize ait yayınlarda da %80’in üzerinde bir iyileşme oranının 6. ayda yakalanabilineceği saptanmıştır. KAF tedavisinde denenmesi önerilen etkili yöntemlerden biridir, böylece ameliyata gerek kalmayabilir.

Bazı noktalara ve kısıtlamalara dikkat etmek gerekir. Buzluktan çıkınca hızla kullanılması gerekir, çatlak bir deri kıvrımının içine yuvalanmışsa (skin tag varsa) etkisinin azaldığı öne sürülmüştür (ki benim deneyimim de bu yöndedir), deneyimli biri tarafından doğru uygulanması gerekir ve SGK ödenmez.

Bunların tabi ki ustaca uygulanmaları gerekir. Başarıyı tedavi sürecinde arttırmak için hastaların sıcak banyolarla desteklenmesi ve uygun diet önerileri verilmelidir. Tüm bu özellikler çerçevesinde doğru tanı ve tedavi için özel alet ve teknolojiye,bütünsel olarak odaklanmış bir yapılanmaya ve özel ihtisas sahibi sağlık personeline gereksinim vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>