Makatta çatlak (anal fissür) tedavisinde fissürektomi nedir?

anal-fissur-tedavisi-botox-ameliyati-ankara (1)

Makat çatlağında (anal fissürde) fissürün kesilip çıkartılması ve çoğu zaman bu alanda kasın da belirli bir miktar kesilmesi, fissürektomidir. Zaten sorunlu bir alanda ciddi sekeller oluşturma potansiyelindeki bu yaklaşım artık kullanılmamaktadır ve tedavi rehberlerinde (guideline) yer almaz. Bunu çoğu öğrencilerimin ve cerrahların bildiğini düşünüyorum.

Anahtar deliği deformitesi (akıntılı bir oyuğun geride kaldığı) denilen bir sekel oluşabilmektedir ve fissürektomi işleminde yara iyileşmesinin de çok yavaş olduğu saptanmıştır, bu yüzden tarihte uygulanan bu yöntemden vazgeçilmiştir.

Çıkıntının yani deri kıvrımının (skin tag, sentinel pile) sebebi, bazen çatlağın komşuluğunda (etrafında) uzun süredir olagelen yangı/iltihaplanma ve iyileşme mekanizmalarının oluşturduğu ödem ve sertleşme (fibrosis) olarak düşünülmektedir. Ameliyat sırasında deri kıvrımının büyük olduğu durumlarda bu kıvrımın çıkarılması kabul edilebilir. Fissürektomi bunun bu şekilde olduğunda ki ismi değildir, skin tag ekizyonudur yani (çıkarılmasıdır). Tüm bu nedenlerden dolayı fissürektomi ifadesini herkesin unutması çok daha hayırlı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>