Makatta çatlak (anal fissür) tedavisinde fissürektomi

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (7)

Makat çatlağında (anal fissürde) fissürün kesilmesi ve çoğu zaman bu alanda kasın belirli bir miktar kesilmesi, fissürektomidir. Bu ameliyatın yapılmaması gerekir, tamamen çağdışıdır. Cerrahların ve çoğu öğrencimin bunu bildiğini düşünüyorum.

Bu yöntemden vazgeçilmiştir. Çünkü, tarihte uygulanan bu yöntemde, anahtar deliği deformitesi (akıntılı bir oyuğun gerisinde kaldığı )işleminde yara iyileşmesinin çok yavaş olduğu saptanmıştır.

Bazen çatlağın komşularında(etrafında) skin/deri kıvrımı, kronik olan çatlaklarda ise komşu derinin de sürekli ödemlenmesi ( şişmesi), Tag ismi verilen çıkıntının sebebidir. Ameliyat sırasında bu kıvrımın çıkarılması, deri kıvrımının büyük olduğu durumlarda kabul edilir. Ama bu şekilde olduğunda bunun asıl ismi fissürektomi değildir, skin tag ekizyonudur yani çıkarılmasıdır. Herkesin fissürektomi ifadesini unutması tüm bu nedenlerden dolayı çok daha hayırlı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>