Makatta çatlak (anal fissür) tedavisinde flep (kaydırma) tekniği

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (8)

Makatta çatlak (anal fissür) tedavisinde flep (kaydırma) tekniği nasıl yapılır ?Kronik anal fissürlerde yaşanan en temel sorunlardan biri, kas spazmıdır (İAS kas basıncı-iç sfinkter kası anal kanal basıncının artması). Fissürün, basıncın normal olmasına rağmen geliştiği bazı hastalıklar ve doğum sonrası oluşan çatlaklar meydana gelebilir. Tabi ki bunu açıklamak oldukça zordur.

Botox, GTN krem ya da sfinkterotomi (ameliyat) ile basıncın azaltılması da bu hastalarda, olağan olan diğer fissür vakalarının tersine mantığını yitirmektedir. Komşu bölgeden küçük bir parça kaydırılması ve farklı bir cerrahi yöntem uygulanması, ilmi olarak bu hastalarda çok daha mantıklı olan olarak önerilmiştir. Az sayıdaki vakamızda nispeten sonuçlar daha iyidir, az sayıda çalışma da başarılı sonuçlar bildirmiştir. Ustaca bir cerrahi ile yapılması gereken hareketli anal bölgedeki flep uygulaması için tabi ki doğru indikasyonla karar vermek gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>