Akut fissürlere yaklaşım

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (8)

Akut ve kronik olarak makat çatlağında (anal fissür) iki şekilde sınıflama (tiplendirme) yapılır. Akut fissürlerin kısa süreli ve küçük çatlaklar olanlar yüzeyseldir. Bebekler dâhil olmak üzere akut çatlaklar herkeste, bazen geçici, yüzeysel olarak oluşabilir. Bu aşamada yakalandıklarında lezyonlar inatçı olmazlar ve kolayca tedavileri yapılır. Fissürün akut ya da kronik olduğunun doğru ayırt edilmesi bu nedenle önemlidir. Akut fissürler Botox ya da ameliyat gibi radikal yaklaşımlara ihtiyaç duyulmaksızın bu aşamada yakalandığında basitçe tedavi edilebilirler.

Benzer anal rahatsızlıklarda olduğu gibi hastalara kısa süreli ağrı kesici pomadlar ve sıcak su banyoları, salata, sebze, zeytinyağı, meyve ağırlıklı beslenmeleri (posadan zengin diete dönmeleri), bu sağlıklı dietin yardımıyla kabız olmamaları (her gün düzenli olarak rahatça dışkılamaları), önerilir. Bunlara uyum sağlanması akut fissürlerin iyileşmesi için gerekir. Her gün karnınızın sıkışıp tuvalete gitme ihtiyacının oluşmasını sağlamalısınız. Sabah kepek ekmeği, zeytinyağı ve meyve salatanızı, öğlen yoğurdunuzu ve sebze yemeğinizi, akşam büyük tabak zeytinyağlı marul salatanızı, gece ise örneğin küçük bir kâse kabak çekirdeğinizi yemeniz ve bol su içmeniz, gerekiyor. (Bu diyet tarzında şeker hastalığı, gluten enteropatisi gibi ek hastalıkları olanlarda bazı değişiklikler yapılır). Sabun kullanmadan bol sıcak suyla ve duşla dışkılamadan (büyük abdestten) sonra temizlenin.

Tanının ya da tedavinin dikkatli bir şekilde gözden geçirilmesi, altta yatma olasılığı bulunan sorunların daha dikkatli irdelenmesi nadiren de olsa iyileşme olmadığında gerekir. Radikal yaklaşımlara, Botox injeksiyonu, nitratlı kremler ve ameliyat gibi, daha çok kronik anal fissürlerde ihtiyaç duyulur.

Bu konuda özel olarak ihtisas sahibi olan sağlık personeline, özel teknoloji ve aletlere ve genel olarak bu alana odaklanmış bir yapılanmaya bu özelliklere göre tanının ve tedavinin doğru olabilmesi için ihtiyaç vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>