Anal fissür hastalarına kolonoskopi gerekli midir?

anal-fissur-tedavisi-botox-ameliyati-ankara (1)

Hemoroid veya çatlak (fissür) zannedilerek altta yatan daha ciddi bir barsak hastalığının (örneğin ülseratif kolitin ya da bir barsak kanserinin) atlanması, tüm anal hastalıkların en ciddi tanı hatası olacaktır. Bazen gözle gördüğümüz sadece aysbergin suyun üstünde görünen küçük bir kısım olabilir.

Hastayı muayene ederken dahi çok dikkatli ve nazik olmamız gerekir; unutulmamalıdır ki bu bölge çatlak (anal fissür) hastalarında çok ağrılı ve hassastır. Rijid rektoskopi gibi hastanın özellikle çok ağrı duyacağı bir işleme yeltenirseniz, hastanın çok ağrı çekmesine ve bir daha da asla tedaviye yanaşmamasına sebep olursunuz.

Bu nedenle anal fissür, anal fissür hastalarında tedavi edildikten sonra gerekliyse endoskopik (kolonoskopik) incelemelerin yapılması daha doğru olur. Ancak, hastanın perianal lokal anestetik yapılarak incelenerek daha derin bir uyutması lokal anestetik yapılarak incelenmesi kabul edilebilir ve gerekli durumlarda tedavi öncesi altta yatacak bir hastalık açısından ciddi şüphelerin ortadan kaldırılması sağlanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>