Anal fissür (makat çatlağı) nedir?

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (3)

Deri ile kalın bağırsağın son arasındaki geçiş kısmı bölgede / anodermde gelişen yırtılma-çatlaklara anal fissür oluşması (yani makatta çatlak) denilir. Bu alan bir kesik tarzında,bir ülser, proktolojik tarzda görülür.

Bazen dışkılama esnasında yırtılır gibi küçük bir cam parçasını çıkarır tarzda şiddetli acı-ağrı, ağrıya eşlik eden küçük kanamalar gerçekleşebilir. Dışkılama (büyük abdest) hastada giderek büyüyen bir kabusa dönüşür.

Şiddetli ağrı anal kanaldaki bir kas yapısında (iç sfinkter kasında- İAS’de) refleks bir kasılmaya neden olan şeydir. Deri (Anoderm) kasılma olduğunda daha da fazla yırtılır.. Bir kısır döngü oluşur ve daha çok kasılır aynı zamanda daha fazla yırtılır. Altta yatabilecek başka nedenler haricinde nadiren, düzensiz dışkılama, ishal atakları ve kabızlık sebep olur.

Bebekler dahil herkeste akut çatlaklar yüzeysel ve geçici zorlanma ile oluşur. Daha inatçı derin kronik çatlakta (anal fissürle) sonuçlanması için ancak bu tablonun yerleşmesi (uzaması) gerekmektedir, ki kronikleşen çatlaklarda (özel krem kullanımı, Botox ve ameliyat gibi) özellikli yaklaşımlar bulunur.

Hatırlanması gereken en önemli hususlar vardır… Altta yatabilecek barsak fıtığı gibi daha önemli hastalıkların atlanmaması bazı vakalar için çatlağın, aysbergin su üstündeki kısmı olabileceği düşüncesi hususudur. Doğru tedavi ve tanı için tüm bu özellikler çerçevesinde bütünsel olarak bu alana odaklanmış bir yapılanmaya, bu alanda tecrübeli ve özel ihtisas sahibi sağlık personeline ve özel alet ve teknolojiye gereksinim vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>