Anal fissür (makat çatlağı) tedavi stratejileri

anal-fissur-tedavisi-botox-ameliyati-ankara (11)

Makat çatlağı/anal fissür kronik ve akut olarak iki tiplendirmeye (sınıflandırma) ayrılır. Akut fissürler, kısa süreli küçük ve yüzeysel çatlaklardır. Bebekler dahil herkeste akut çatlaklar geçici ve yüzeysel zorlanmayla oluşur. İnatçı lezyon değillerdir ve bu aşamada yakalandıklarında kolayca tedavi edilirler.

Hastanın, diğer anal sorunlardakine benzer şekilde posadan zengin diete dönmesi (sebze, meyve, salata, zeytinyağı ağırlıklı beslenmesi), bu dietin de etkisiyle kabız kalmaması (yani hergün düzenli ve rahat dışkılaması), sıcak su banyoları ve kısa süreli ağrı kesici pomadlar önerilir. Akut fissürler, bunlara uyum sağlandığı takdirde süratle iyileşirler.

Nadiren iyileşmemeleri halinde yani daha dikkatli gözden geçirilmesi gereken durumlarda altta yatan başka bir sorunun irdelenmesi gerekir. Daha radikal yaklaşımlar olan nitratlı kremler, ameliyat ve Botox injeksiyonuna ise kronik anal fissürlerde ihtiyaç duyulur.

Daha büyük olan kronik çatlaklar/kronik anal fissürler, daha inatçı ve derin lezyonlardır. Skin tag/deri kıvrımı denen çıkıntının sebebi, uzun süreli hastalıkta çatlağın komşuluğunda/etrafında komşu derinin sürekli ödemlenmesi (şişmesi) olabilir.

Anal kanal basıncının artması ve yırtılır tarzda ağrıya neden olan kas spazmı, kronik anal fissürlerin temel sorunudur. Bu yüksek basıncın normale çekilmesi, tedavinin esasını oluşturur. Uygun olan yöntemlerin bu amaçla kararlaştırılması gerekir ki bu yöntemler, Botox injeksiyonu, gliseril trinitrat gibi kremler, aşırı kasılan fibrotik kasın (İAS’nin- iç sfinkter kasının) kısmen kesilmesi ile aşırı kasılmanın giderilmesidir. Zaten son guideline’lar (uluslararası rehber kaynaklar) bu sırayla, yani önce GTN, sonra Botox, bununla da geçmezse cerrahi uygulanması yönündedir. Tabii bu tedavilerin esası, ustaca uygulanmalarıdır. Sıcak banyolarla ve uygun dietle tedavi sürecinde başarıyı arttırmak için destek verilmelidir.

Bu alanda özel ihtisas sahibi, deneyimli sağlık personeline, özel alet ve teknolojiye ve bütünsel olarak bu alana odaklanmış bir yapılanmaya doğru tanı ve tedavi için gereksinim vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>