Anal fissür (makat çatlağında) sınıflandırma

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (4)

Kronik ve akut olmak üzere Makat çatlağında (anal fissürde) tiplendirme/sınıflama ikiye ayrılır….

Akut fissürler kısa süreli küçük ve yüzeysel çatlaklardır. Zorlanmayla bazen yüzeysel, geçici, akut çatlaklar bebekler dahil herkeste oluşabilir. Tedavisi kolaydır ve inatçı lezyonlar bunlar değillerdir. Bu dietin de etkisiyle kabız kalmaması (yani hergün düzenli ve rahat dışkılaması), hastanın posadan zengin diete dönmesi (sebze, meyve, salata, zeytinyağı ağırlıklı beslenmesi), sıcak su banyoları ve kısa süreli ağrı kesici pomadlar önerilir. Akut fissürler bunlara uyum sağlandığı takdirde süratle iyileşirler.

Bu tablonun yerleşmesi/uzması durumunda daha inatçı ve derin kronik çatlaklar (anal fissürler) oluşur. Kronik çatlaklar (anal fissürler) daha inatçı ve derin ve büyük olan lezyonlardır. Çatlağın komşuluğunda, etrafında skin tag (deri kıvrımı) denen çıkıntının oluşma sebebi uzun süreli hastalıkta komşu derinin sürekli ödemlenmesi (şişmesidir). Bazen şişen ve ellerine gelen kitleleri hastalar bazen bu kitlenin sorun yarattığını zannederler ve yanlışlıkla hemoroid gibi algılayabilirler….

Sorunu tam ve doğru adlandırması için bir proktoloji uzmanının muayene etmesi gerekir. Özellikli yaklaşımlar (ameliyat, Botox, özel krem kullanımı gibi) kronikleşen çatlaklarda çok önemlidir. Ameliyat, gliseril trinitrat gibi kremler ve Botox injeksiyonu gibi yöntemler bu amaçla; (İAS’nin) ve (fibrotik) kasın kısmen kesilerek aşırı kasılmanın giderilmesi yöntemlerinden uygun olanının kararlaştırılması gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>