Anal fissür neden kronikleşir?

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (10)

Anal fissür, diğer bazı eğitim videolarımızda ve makalelerimizde tanımladığımız gibi, anodermde (makat etrafı deri), yani anüs derisi üzerinde olan yırtıklar, çatlaklardır. Akut fissürler ve kronik fissürler diye ikiye ayrılır.

Akut fissürler; bebekler dahil herkeste, kabızlık gibi, ishal gibi, normal büyük abdest (dışkılama) alışkanlığının değiştiği durumlarda gelişebiliyor ve normale süratle dönülürse, kronikleşmeden geçiyorlar. Ancak biliyoruz ki akut fissürler, hastanın yanlış dışkılama alışkanlıkları devam ederse kronikleşebiliyor. Kronikleşmesi aynı zamanda, daha derin olması ve tedaviye daha dirençli olması anlamına geliyor. Akut fissürlerin aksine, kronik fissürleri basit konservatif yollarla tedavi edemiyoruz. Gliseril trinitrat krem (GTN), Botox enjeksiyonu veya sfinkterotomi gibi daha radikal yaklaşımlara ihtiyaç duyuyoruz bu durumda.

Bir hastanın fissüre bağlı ağrısı ve muayenede fissür mevcudiyeti 8 haftayı geçtiğinde buna kronik fissür deniliyor. Bu, tanımdaki tek unsur değil. Kronikleşmesi durumunda, daha derin bir ülserle karşı karşıya kalıyoruz ve fissürün (çatlağın) etrafında, deriye ya da anoderme ait bazı inflamatuar, ek bulgular gelişiyor. Nöbetçi meme denilen (sentinel pile veya skin tag) veya yanlış olarak papillit olarak adlandırılan anal kanal içerisindeki mukozanın ödemlenmesi gibi durumlar meydana geliyor.

Anal fissürden nasıl kurtulmak gerekir?.. Erken safhada yakalanırsa, posalı diyet, düzgün dışkılama alışkanlı ve sıcak su ile temizlenme gibi önlemlerle basitçe tedavisi mümkün. Ancak kronikleştiğinde, daha radikal olarak tedavilerin uygulanması gerekecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>