Anal fissür nedir?

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (7)

Anodermde, yani kalın bağırsağın son kısmı ile deri arasındaki geçiş alanında gelişen çatlak-yırtılmalara makatta çatlak oluşması (yani anal fissür) denir. Proktolojik muayenede bu alan, bir ülser, bir kesik tarzında görülür. Bu çatlağın etrafında bazı vakalarda bir deri kıvrımı (skin tag, sentinel pile) gelişebilir. Anal fissürün genellikle hemoroid ile karıştırılmasından birinci derecede bu kitle sorumludur.

Küçük kanamalar bazen ağrıya eşlik ederler, ama daha tipik olarak yırtılır tarzda veya küçük bir cam parçası çıkarır tarzda şiddetli ağrı-acı dışkılama esnasında gerçekleşir. Dışkılama (büyük abdest) giderek hastada bir kabusa dönüşür.

Anal kanaldaki bir kas yapısında (İAS’de-iç sfinkter kasında) refleks bir kasılmaya neden olan şey şiddetli ağrıdır. Dışkılama sırasında kasılma olunca Anoderm (deri), daha fazla yırtılır. Daha çok kasılır, daha fazla yırtılır ve zamanla bir kısır döngü oluşur. Nadiren ishal atakları, ancak daha sıklıkla düzensiz dışkılama ve kabızlık sebep olur.

Geçici ve yüzeysel zorlanma ile akut çatlaklar bebekler dahil herkeste oluşur. Ancak bu tablonun yerleşmesi (uzaması), daha inatçı, derin kronik çatlakta (kronik anal fissürle) sonuçlanır ki özellikli yaklaşımlara (ameliyat, özel krem kullanımı ve Botox gibi) kronikleşen çatlaklarda ihtiyaç duyulacaktır.

Bazı vakalarda çatlağın aysbergin suyun üstündeki kısmı olabileceği, yani altta yatabilecek barsak fıtığı gibi daha önemli hastalıkların atlanmaması gereği, hatırlanması gereken en önemli husustur. Tüm bu özellikler çerçevesinde, özel alet ve teknolojiye, bütünsel olarak bu alana odaklanmış bir yapılanmaya ve bu alanda deneyimli ve özel ihtisas sahibi sağlık personeline doğru tanı ve tedavi için gereksinim vardır.

Bizim cerrahi ekibimiz, cerrahi pratikteki en yüksek vaka serilerine sahip olması ötesinde, özellikle anal fissür ameliyatlarının daha güvenli yapılabilmesi doğrultusundaki teknik buluşlarıyla bu alanda dünya çapında söz sahibidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>