Anal fissür nedir?

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (10)

Anal fissür nedir? Makatta çatlak oluşması (yani anal fissür), kalın bağırsağın son kısmıyla deri arasındaki geçiş anodermde/bölgede gelişen çatlak-yırtılmalara denilir. Bu alan bir ülser, bir kesik tarzında proktolojik tarzda görülür.

Yırtılır tarzda küçük bir cam parçası çıkarır tarzda şiddetli ağrı-acı dışkılama esnasında, Bazen ağrıya eşlik eden küçük kanamalar gerçekleşebilir. Hastada dışkılama (büyük abdest) giderek bir kabusa dönüşür.

Şiddetli ağrı, anal kanaldaki bir kas yapısında (İAS’de-iç sfinkter kasında) refleks bir kasılmaya neden olan şeydir. Kasılma olunca, anoderm (deri) daha fazla yırtılır. Daha çok kasılır ve daha fazla yırtılır ve bir kısır döngü oluşur. Altta yatabilen başka nedenlerden başka nadiren ishal atakları, düzensiz dışkılama ve kabızlık sebep olur.

Bebekler dahil herkeste akut çatlaklar, geçici ve yüzeysel zorlanma ile oluşur. Ancak bu tablonun yerleşmesi (uzaması), daha inatçı, derin kronik çatlakta (anal fissürle) sonuçlanır ki kronikleşen çatlaklarda (ameliyat, özel krem kullanımı ve Botox gibi) özellikli yaklaşımlar bulunur.

En önemli hususun hatırlanması gerekir. Çatlağın aysbergin suyun üstündeki kısmı olabileceği, yani altta yatabilecek barsak fıtığı gibi daha önemli hastalıkların atlanmaması hususu, bazı vakalarda önemlidir. Tüm bu özellikler çerçevesinde, doğru tanı ve tedavi için özel alet ve teknolojiye, bütünsel olarak bu alana odaklanmış bir yapılanmaya ve bu alanda deneyimli ve özel ihtisas sahibi sağlık personeline gereksinim vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>