Anal fissür tedavisi ve botox uygulaması

anal-fissur-tedavisi-botox-ameliyati-ankara (1)

Anal fissür tedavisi ve botox uygulaması nedir? Kas spazmı (Anal kan basıncı yani, İAS kas basıncı-iç sfinkter kası) kronik anal fissürlerdeki (KAF) temel sorundur. Yüksek basıncın normale çekilmesi tedavinin esasını oluşturur. Bu amaçla; uygun olan yöntemin kararlaştırılması gerekir ki bu yöntemler Botox injeksiyonu ve ameliyatla aşırı kasılan fibrotik kasın (İAS’nin- iç sfinkter kasının) kısmen kesilerek aşırı kasılmanın giderilmesi, kas spazmını azaltan gliseril trinitrat gibi kremlerdir.

Guideline’lar yani son batılı kaynaklar cerrahi uygulanmasından önce sırayla önce GTN, sonra Botox tedavilerinin uygulanması yönündedir.

Aşırı kasılan kasa (yani İAS’ye) Botox injekte etmedeki amaç, kronik anal fissürde artmış anal kanal spazmını (basıncını) azaltmaktır. Kozmetolojide kırışıklık yaratan kırışıklıkların giderilmesi ve kasların gevşetilmesi amacıyla bilindiği üzere Botox kullanılır. Anal fissür tedavisinde fazla kasılan bir kasın gevşetilmesi hedeflenir yani hedeflenen mekanizma da aynıdır.

Bilinen bir yan etkisi yoktur ve 30-100 IU dozlarda kullanılmıştır. 6. ayda %80’in üzerinde bir iyileşme oranı yakalanabilineceği bizim ekibimize ait yayınlarda da saptanmıştır. KAF tedavisinde denenmesi önerilen etkili yöntemlerden biridir , böylece ameliyata gerek kalmayabilir.

Bazı kısıtlamalar ve noktalara dikkat etmek gerekir… SGK ödemez, buzluktan çıkınca hızla kullanılması gerekir, çatlak bir deri kıvrımının içine yuvalanmışsa (skin tag varsa) etkisinin azaldığı öne sürülmüştür (ki benim deneyimim de bu yöndedir) ve deneyimli biri tarafından doğru uygulanması gerekir.

Ustaca uygulanmaları gerekir tabi ki bunların. Tedavi sürecinde başarıyı arttırmak için hastaların sıcak banyolarla desteklenmesi ve uygun diet önerileri verilmelidir. Doğru tanı ve tedavi için tüm bu özellikler çerçevesinde özel alet ve teknolojiye,bütünsel olarak odaklanmış bir yapılanmaya ve özel ihtisas sahibi sağlık personeline gereksinim vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>