Anal fissür tedavisinde botox

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (7)

Kas spazmı (anal kan basıncında yükselme yani, İAS kas basıncı-iç sfinkter kası) kronik anal fissürlerdeki (KAF) temel sorundur. Yüksek basıncın normale çekilmesi tedavinin esasını oluşturur. Bu amaçla uygun olan yöntemin kararlaştırılması gerekir ki bu yöntemler ameliyatla aşırı kasılan fibrotik kasın (İAS’nin- iç sfinkter kasının) kısmen kesilerek aşırı kasılmanın giderilmesi (sfinkterotomi) veya kas spazmını azaltan Botox injeksiyonu ya da gliseril trinitrat (GTN) gibi kremlerdir.

Çağdaş guideline’lar yani tedavi rehberleri cerrahi uygulanmasından önce sırayla önce GTN, sonra Botox tedavilerinin uygulanması yönündedir.

Aşırı kasılan kasa (yani İAS’ye) Botox injekte etmedeki amaç, kronik anal fissürde artmış anal kanal spazmını (basıncını) azaltmaktır. Kozmetolojide kırışıklıkların giderilmesi ve kırışıklık yaratan kasların gevşetilmesi amacıyla bilindiği üzere Botox kullanılır. Anal fissür tedavisinde de fazla kasılan bir kasın gevşetilmesi hedeflenir yani hedeflenen mekanizma aynıdır.

Bilinen bir yan etkisi yoktur ve 30-100 IU dozlarda kullanılmıştır. Uygulamadan sonra %80’in üzerinde bir iyileşme oranı yakalanabilineceği bizim ekibimize ait yayınlarda da saptanmıştır. KAF tedavisinde denenmesi önerilen etkili yöntemlerden biridir ve bu uygulama ile ameliyata gerek kalmayabilir.

Bazı kısıtlamalar ve kritik noktalara dikkat etmek gerekir… SGK ödemez, buzluktan çıkınca hızla kullanılması gerekir, çatlak bir deri kıvrımının içine yuvalanmışsa (skin tag varsa) etkisinin azaldığı öne sürülmüştür (ki benim deneyimim de bu yöndedir) ve deneyimli bir uzman tarafından doğru uygulanması gerekir.

Ustaca uygulanmaları gerekir tabii ki bunların. Tedavi sürecinde başarıyı arttırmak için hastaların sıcak banyolarla desteklenmesi ve uygun diet önerileri verilmelidir. Doğru tanı ve tedavi için tüm bu özellikler çerçevesinde özel alet ve teknolojiye, bütünsel olarak odaklanmış bir yapılanmaya ve özel ihtisas sahibi sağlık personeline gereksinim vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>