Anal fissürde fissürektomi nedir?

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (1)

Makat çatlağındaki (anal fissürde) fissürün kesilmesi ve çoğu zaman bu alanda kasın belirli bir miktar kesilmesine Fissürektomi denir. Bu ameliyat tamamen çağdışıdır ve yapılmaması gerekir. Çoğu cerrahların ve öğrencilerimin bunu bildiğini düşünüyorum.

Tarihte uygulanan bu yöntemden vazgeçilmiştir çünkü, anahtar deliği deformitesi (akıntılı bir oyuğun gerisinde kaldığı )işleminde çok yavaş yara iyileşmesinin olduğu saptanmıştır.

Tag ismi verilen çıkıntının sebebi , çatlakların kronik olanlarında ise komşu derinin de sürekli ödemlenmesi ( şişmesi) dir, bazen de çatlağın komşularında(etrafında) deri/skin kıvrımıdır. Ameliyat sırasında bu kıvrımın çıkarılması, deri kıvrımının büyük olduğu durumlarda kabul edilir. Ama bunun asıl ismi fissürektomi değildir, bu şekilde olduğunda skin tag ekizyonudur yani (çıkarılmasıdır). Tüm bu nedenlerden dolayı herkesin fissürektomi ifadesini unutması çok daha hayırlı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>