Anal fissürle hemoroid farkı nedir?

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (7)

Anal fissür de hemoroid de anal birer hastalıktır ve proktoloji, anorektal hastalıklar bilimi kapsamında en önemli, en sık rastlanılan başlıklardır. Bunun dışında, birbirleri ile neredeyse hiçbir alakaları yoktur. Anal fissür, anal çatlaktır. Hemoroid, anal kanal içerisinde yer alan ve normal insanlarda da mevcut, çok kanlanan hemoroid yastıklarının sarkması ve kanaması ile karekterli başka bir hastalıktır.

Anal fissürde önde gelen semptom; dışkılama ile provoke şiddetli ağrıdır. Kanama çok az veya nadir olur. Halbuki hemoroidde, dışkılama ile provoke kanama ön plandadır. Ağrı çok az veya nadir olur. Onun için birbirinden tamamen farklı hastalıklar. Ancak bazı insanlarda, hem fissür hem hemoroid olabilir. Bunu unutmamak lazım. Bir de hep belirttiğimiz gibi, hemoroide çok sık rastlandığı için hastalar, anal fissür de dahil, hemen hemen bütün hastalıkları hemoroid olarak adlandırırlar ya da başlangıçta öyle olduğunu düşünürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>