Anal fissürün gebelik-doğum sürecinde oluşması

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (8)

Oldukça sık rastladığımız ciddi bir sorun gebelik ve doğum sürecinde basur (hemoroid) oluşumu dışında ya da buna ek olarak anal fissür gelişmesidir. Barsak alışkanlıklarında değişikliğe ve kabızlığa gebelik bazı hanımlarda yol açabilmektedir. Pelvik dokuların zorlanması ve ödemlenmesi yine zor doğumlarda anal çatlakların doğum sonrasında (postpartum) oluşmasıyla sonuçlanabilir.

Barsak fonksiyonları açısından da (yani düzenli barsak alışkanlığı sağlanması, posalı diet kullanılması ve sıcak suyla temizlenmek gibi açılardan) uyarmalar gerektiği gebe hanımları, özellikle kadın – doğum uzmanlarının, gebelik döneminde anneye vitamin takviyelerini yapmak,bebeğin gelişimini izlemek gibi yaklaşımlarına ek olarak hep önerdiğimiz bir konudur.

Doğum sonrası (postpartum) çatlakların önemli bir özelliği anal basıncın genellikle çok fazla artmamasıdır. Birkaç haftada bir kısmı sıcak banyolarla ve uygun diyet ile toparlar. GTN krem ya da Botox ile çoğu da iyileşir. Zorunlu kalmadıkça ameliyat yönüne gidilmemesi ve dolayısıyla bu çatlaklarda erken bir ameliyat kararı verilmemesi gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>