Çatlaklarda (Akut fissürlerde) yaklaşım

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (10)

Makat çatlağında (anal fissürde) kronik ve akut olarak iki şekilde sınıflandırma (tiplendirme) yapılır. Akut fissürler, kısa süreli ve küçük çatlaklardır ve yüzeyseldir. Akut çatlaklar bebekler dahil olmak üzere herkeste, bazen geçici, yüzeysel olarak oluşabilir. Bu aşamada lezyonlar yakalandıklarında inatçı olmazlar ve kolayca tedavileri yapılır.

Hastalara salata, sebze, zeytinyağı, meyve ağırlıklı beslenmesi (posayı bırakıp zengin diete dönmesi), diyetten dolayı kabız olmaması (her gün düzenli olarak rahatça dışkılaması), kısa süreli ağrı kesici pomadlar ve sıcak su banyoları benzer anal rahatsızlıklarda olduğu gibi önerilir. Bunlara akut fissürlerin iyileşmesi için uyum sağlanması gerekir. Her gün karnınızın sıkışıp tuvalete gitme ihtiyacının oluşmasını sağlamalısınız. Sabah kepek ekmeği, zeytinyağı ve meyve salatanızı, öğlen yoğurdunuzu ve sebze yemeğinizi, akşam büyük tabakta zeytinyağlı marul salatanızı, gece ise küçük kâse de kabak çekirdeğinizi yemeniz ve bol su içmeniz gerekiyor. Büyük abdestten sonra sabun kullanmadan bol sıcak suyla ve duşla temizlenin.

Tedavinin nadiren de olsa iyileşme olmadığında dikkatli bir şekilde gözden geçirilmesi, tanı için altta yatma olasılığı bulunan sorunların irdelenmesi gerekir. Botox injeksiyonu, nitratlı kremler ve ameliyat gibi radikal olan yaklaşımlara daha çok kronik anal fissürlerde ihtiyaç duyulur.

Bu konuda özel olarak ihtisas sahibi olan sağlık personeline, özel teknoloji ve aletlere ve genel olarak bu alanda olan bir yapılanmaya, bu özelliklere göre tanının ve tedavinin doğru olabilmesi için ihtiyaç vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>