Gebelikte ve doğumda anal fissür (makatta çatlak)

anal-fissur-tedavisi-botox-ameliyati-ankara (6)

Anal fissür gelişmesi gebelik ve doğum sürecinde basur (hemoroid) oluşumu dışında ya da buna ek olarak oldukça sık rasladığımız ciddi bir sorundur. Barsak alışkanlıklarında gebelik, bazı hanımlarda değişikliğe ve kabızlığa yol açabilmektedir. Yine zor doğumlarda pelvik dokuların zorlanması ve ödemlenmesi doğum sonrası (postpartum) anal çatlaklarla sonuçlanabilir.

Özellikle kadın – doğum uzmanlarının, gebe hanımları, gebelik döneminde bebeğin gelişimini izlemek, anneye vitamin takviyeleri yapmak gibi yaklaşımlarına ek olarak barsak fonksiyonları açısından da (yani posalı diet kullanılması, düzenli barsak alışkanlığı sağlanması ve sıcak suyla temizlenmek gibi açılardan) uyarmalar gerektiği hep önerdiğimiz bir konudur.

Doğum sonrası (postpartum) çatlakların önemli bir özelliği, anal basıncın genellikle çok fazla artmamasıdır. Uygun diyet ve sıcak banyolarla bir kısmı birkaç haftada toparlar. GTN krem ya da Botox ile de çoğu iyileşirler. Bu çatlaklarda erken bir ameliyat kararı verilmemesi ve dolayısıyla zorunlu kalmadıkça ameliyat yönüne gidilmemesi gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>