Kaç tip anal fissür vardır?

anal-fissur-tedavisi-botox-ameliyati-ankara (10)

Tiplendirme/sınıflandırma makat çatlağında (anal fissürde), kronik ve akut olmak üzere ikiye ayrılır.

Akut fissürler, kısa süreli küçük ve yüzeysel çatlaklardır. Yüzeyel, geçici, akut çatlaklar bazen bebekler dahil olmak üzere herkeste zorlanma ile oluşabilir. Bunların tedavisi kolaydır ve inatçı lezyonlar değillerdir. Posadan zengin diyete dönen hastaya, (sebze, meyve, salata, zeytinyağı ağırlıklı beslenmesi), bu diyetin de etkisi ile kabız kalmaması (yani hergün düzenli ve rahat dışkılaması), kısa süreli ağrı kesici pomadlar ve sıcak su banyoları önerilir. Akut fissürler, bunlara uyum sağlandığı takdirde süratle iyileşirler.

Bu tablonun yerleşmesi/uzaması durumunda, daha inatçı ve derin kronik çatlaklar (anal fissürler) oluşur. Kronik çatlaklar (anal fissürler), büyük, daha inatçı ve derin olan lezyonlardır. Uzun süreli hastalıkta skin tag (deri kıvrımı) denen çıktıntının çatlağın komşuluğunda, etrafında oluşma sebebi; komşu derinin sürekli ödemlenmesidir (şişmesi). Bazen bu kitlenin sorun yarattığını zanneden hastalar, şişen ve ellerine gelen kitleleri bazen yanlışlıkla hemoroid olarak algılayabilirler.

Sorunun tam ve doğru adlandırması için bir proktoloji uzmanının muayene etmesi gerekir. Kronikleşen çatlaklarda, ameliyat, botox ve özel krem kullanımı gibi özellikli yaklaşımlar çok önemlidir. İAS’nin ve (fibrotik) kasın bu amaçla kısmen kesilerek aşırı kasılmanın giderilmesi dahil radikal yöntemlerinden uygun olanının kararlaştırılması gerekir. Bu yöntemler, gliseril trinitrat gibi kremler, ameliyat ve botox injeksiyonudur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>