Kronoik ve akut anal fissür nedir?

anal-fissur-tedavisi-botox-ameliyati-ankara (5)

Makat çatlağında (anal fissürde) tiplendirme/sınıflama kronik ve akut olmak üzere ikiye ayrılır.

Akut fissürler, kısa süreli küçük ve yüzeysel çatlaklardır. Bazen yüzeyel, geçici, akut çatlaklar, bebekler dahil herkeste zorlanmayla oluşabilir. Bunların tedavisi kolaydır ve inatçı lezyonlar değillerdir. Hastanın posadan zengin diete dönmesi (sebze, meyve, salata, zeytinyağı ağırlıklı beslenmesi), bu dietin de etkisiyle kabız kalmaması (yani hergün düzenli ve rahat dışkılaması), sıcak su banyoları ve kısa süreli ağrı kesici pomadlar önerilir. Akut fissürler, bunlara uyum sağlandığı takdirde süratle iyileşirler.

Bu tablonun yerleşmesi/uzması durumunda, daha inatçı ve derin kronik çatlaklar (anal fissürler) oluşur. Kronik çatlaklar (anal fissürler), daha inatçı ve derin ve büyük olan lezyonlardır. Çatlağın komşuluğunda, etrafında skin tag (deri kıvrımı) denen çıktıntının uzun süreli hastalıkta oluşma sebebi komşu derinin sürekli ödemlenmesi (şişmesidir). Bazen bu kitlenin sorun yarattığını zannederler ve bazen şişen ve ellerine gelen kitleleri hastalar, yanlışlıkla hemoroid gibi algılayabilirler.

Sorunu tam ve doğru adlandırması için bir proktoloji uzmanının muayene etmesi gerekir. Kronikleşen çatlaklarda ameliyat, Botox, özel krem kullanımı gibi özellikli yaklaşımlar çok önemlidir. (İAS’nin) ve (fibrotik) kasın kısmen kesilerek aşırı kasılmanın giderilmesi yöntemlerinden uygun olanının bu amaçla kararlaştırılması gerekir ki bu yöntemler, ameliyat, gliseril trinitrat gibi kremler ve Botox injeksiyonudur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>