Makat çatlağı (anal fissür) kaça ayrılır?

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (1)

Makat çatlağı (anal fissür) kaça ayrılır?  Kronik ve akut olarak makat çatlağında (anal fissür) iki şekilde sınıflama (tiplendirme) yapılır. Akut fissürler, Kısa süreli ve küçük çatlaklardır, yüzeyseldirler. Herkeste, bebekler dâhil olmak üzere bazen geçici, yüzeysel olarak akut çatlaklar oluşabilir. Bu aşamada lezyonlar, yakalandıklarında kolayca tedavileri yapılır ve inatçı olmazlar.

Benzer anal rahatsızlıklarda olduğu gibi hastalara salata, sebze, zeytinyağı, meyve ağırlıklı beslenmeleri (posayı bırakıp zengin diete dönmesi), dietten dolayı kabız olmamaları (her gün düzenli olarak rahatça dışkılaması), kısa süreli ağrı kesici pomadlar ve sıcak su banyoları önerilir. Bunlara uyum sağlanması, akut fissürlerin iyileşmesi için gerekir. Her gün karnınızın sıkışıp tuvalete gitme ihtiyacının oluşmasını sağlamalısınız. Akşam büyük tabakta zeytinyağlı marul salatanızı, gece ise küçük kâse de kabak çekirdeğinizi, sabah kepek ekmeği, zeytinyağı ve meyve salatanızı, öğlen yoğurdunuzu ve sebze yemeğinizi yemeniz ve bol su içmeniz gerekiyor. Sabun kullanmadan, bol sıcak suyla ve duşla büyük abdestten sonra temizlenin.

Tanı için, iyileşme, nadiren de olsa olmadığında tedavinin dikkatli bir şekilde gözden geçirilmesi, altta yatma olasılığı bulunan sorunların irdelenmesi gerekir. Kronik anal fissürlerde, botox injeksiyonu, nitratlı kremler ve ameliyat gibi radikal olan yaklaşımlara daha çok ihtiyaç duyulur.

Bu konuda özel olarak ihtisas sahibi olan sağlık personeline, özel teknoloji ve aletlere ve genel olarak bu alanda olan bir yapılanmaya, tanının ve tedavinin bu özelliklere göre doğru olabilmesi için ihtiyaç vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>